PROTEİN TOZU NEDİR?
Pek çok çeşidi bulunan sporcu besinleri (supplementler) ürün grubunun en önemli ve en çok kullanılan alt türlerinden birini oluşturan Protein tozları, dünyada pek çok insan ve sporcu tarafından kullanılmaktadır.
Gündelik yaşam tarzından kaynaklı yeterli beslenememe ve günlük alınması gereken protein miktarının alınanamasından dolayı sporcuların günlük protein ihtiyaçlarına erişmelerinde kolaylık sağlaması açısından kullanılan protein tozu ve benzer türdeki protein supplementleri, proteinlerin kas gelişimindeki etkisi yüzünden özellikle sporcular tarafından tercih edilmektedirler.
Protein günlük yaşantı içerisinde herkesin alması gereken önemli bir gıda maddesidir.
Protein, aşağıda sıralandığı gibi vücut içerisinde birçok rol alır;
  • Vücut hücrelerini yeniler ve tamir eder.
  • Kasların ve kemiklerin yapımını ve tamirini sağlar.
  • Enerji kaynağı olarak görev alır.
  • Vücut metabolizması ile ilgili birçok işlemin içinde hayati rol oynar.
Protein tozlarının en çok tüketilen 5 çeşidi vardır.
  1. Whey Proteini
  2. Kazein (casein) Proteini
  3. Yumurta Proteini
  4. Soya Proteini
  5. Et Proteini
Whey Protein

Protein tozu grubunda akla ilk gelen ürün türü Whey Protein‘dir. Ayrıca peyniraltı suyu tozu olarak da bilinir ve peynir üretimi sırasında ortaya çıkan bir takım protein içeriği yüksek maddelerin, çeşitli kimyasal işlemleden geçirilerek saflaştırılması ve konsantre edilmesi ile üretilir. Dünyada en çok kullanılan protein türü Whey Protein’dir. Whey protein kasları geliştiren amino asitler (BCAA) yönünden oldukça zengindir. Whey protein tozunun en çok tercih edilme sebebi kullanımından sonra çok hızlı kana karışması ve kasların protein ihtiyacını gidermesidir.


Kazein (Casein) Süt Proteini
Kazein, Sütün içerisinde (özellikle tam yağlı İnek sütü) bulunan ve diğer çoğu protein türünden, daha yaaş sindirilmesi ile ayrılan bir protein türüdür. Sütte bulunan proteinin yaklaşık %80 ni oluşturur. Kazein proteini, whey protein gibi kasları geliştiren amino asitler (BCAA) yönünden oldukça yüksek kalitede protein kaynağıdır. Kullanım şekli, whey protein gibi kana hızlı karışmadığı için gece yatmadan önce alınır. Böylelikle gece boyu kaslarınız proteinsiz kalmamış olur. Kazeinde diger protein tozları gibidir. Kullanım konusunda bir fark yoktur. Gunluk protein ihtiyacınızı hesapladıktan sonra kazeinle bunun bir kısmini karşılayabilirsiniz. Bilimsel araştırmalarda kazeinin özellikle yatmadan önce kullanımının çok buyuk faydası olduğu görülmektedir.
Kazein kana geç karışır. Uykumuzda vücudumuz 7-8 saatlik bir açlık çeker.Yatmadan önce kullanılan kazein vücudun bu açlıktan minimum seviyede kas kaybı ile kurtulmasını sağlar. Eğer vücudunuzun uzun sureli proteinle beslenmesini istiyorsanız kazein kullanmalısınız.
Bazı çalışmalara göre whey ve Kazeinin birlikte kullanılması sırasında vücuda daha fazla yarar sağladıkları belirlenmiştir. Günlük protein ihtiyacınızı karşılarken whey ve kazeini ortak kullanılması önerilmektetir.

Yumurta Proteini
Adında anlaşılacağı üzere yumurtanın akından elde edilmektedir. Yumurta sarısında vitamin ve yağlar vardır. Akında yüksek oranda protein ve tüm temel amino asitleri bulundurmakta olup yağ yoktur. Yumurtadan alınan proteinin nerdeyse tümü vücut tarafından kullanılır. En uygun kullanım şekli rafadan şeklindedir.

Soya Proteini
Soya, %18-24 oranında yağ ve %35-45 oranında protein içerir. %30 karbonhidrat ve %5 oranında mineral, çok sayıda vitamin ve değerli amino asitler içerir. Soya, laktoz yani süt şekeri içermediği için laktoza duyarlı kişiler tarafından kullanılan bir protein kaynağıdır.
Soya protein whey protein göre emilim süresi biraz yavaş ama kazein protein göre hızlıdır. Kullanımı spor öncesi ve sonrası olarak kullanılabilir.

Et Proteini
Et proteini etten elde edilmektedir. Özellikle kımızı et bilindiği üzere yüksek oranda protein ve bunun yanında amino asit (BCAA) içermektedir.

Whey protein çeşitinde yer alan bir diğer protein tozu çeşiti ise İzole Whey Protein dir.
İzole Whey proteinlerini elde edebilemek için farklı kimyasal ve teknolojik işlemler gerçekleştirilmektedir. İzole proteinler geçirdikleri kimyasal işlemlere göre alt gruplara ayrılırlar ancak hangi kimyasal reaksiyonu geçirirse geçirsin temel amaç aynıdır, whey proteini izole etmek, protein olanı olmayandan iyice ayırmak, böylece daha saf kaynağı elde etmeye çalışılır.
Yani konsantre whey’de bulunan yağ ve karbonhidrat gibi diğer besin maddelerinin azaltılmasını sağlamakta bu şekilde protein diğer ürünlerden izole edilmektedir. Bu nedenle izole whey protein ürünleri diyet yapan sporculara düşük kalori profili nedeniyle tarafımızca önerilir.
İzole Whey Protein Elde Etme Teknikleri;
Ion Exchanged Teknolojisi;
Bu iyon değişimi teknolojisi, tozdakii protein miktarını biraz daha arttırmak için yapılan bir işlemdir. Gram başına en yüksek protein oranları genellikle bu gruptaki whey tozlarında görülür. Genellikle beta laktoglobulin adındaki ve bazı kişilerde allerjik reaksiyona yol açan madde bu işlemle hazırlanmış wheylerde daha fazladır, konunun sağlık boyutunu düşündüğümüzde alerjik yapılı müşterilerimizi bilgilendirmek isteriz.
Micro-Filtered Teknolojisi;
İzole protein elde edilirken kullanılan bu işlem ile protein oranı arttırılmaya çalışılırken aynı zamanda whey’in bahsettiğimiz diğer yararlı özelliklerini sağlayan maddelerin de korunulmasına çalışılmıştır. Yine karşılaşabileceğiniz bazı mikro filtrasyon tekniklerinin isimlerini yazmakta yarar görüyoruz çünkü bunlar da ürünlerin etiketinde bulunabilmekte ve kafa karışıklığına yol açabilmektedir, bunun önüne geçmek ve müşterilerimizi bilgilendirmek için bu yöntemler aşağıdaki gibi sıralanabilir.
Cross Flow Micro filtration (CFM®)
Ultra Filtration (UF)
Reverse Osmosis (RO)
Dynamic Membrane Filtration (DMF)
Electro-ultrafiltration (EU)
Radial Flow Chromatography (RFC)
Nano Filtration (NF)
Sizin de göreceğiniz üzere izole protein elde edilmesinde en çok kullanılan yöntem ilk sıradaki CFM yöntemidir. Öyleki sadece ürün etiketinde değil aynı zamanda izole protein markalarının adında bile bu harfleri rahatlıkla görebilirsiniz. Bu bize proteinin izole olduğunu, izolasyon için mikro filtrasyon yöntemi kullanıldığını ve kullanılan mikro filtrasyon yönteminin ise CFM olduğunu söyleyecektir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here