protein-tozu-zararlımı
protein-tozu-zararlımı
Protein tozları yalnız vücut geliştirme sporu ile ilgilenenler değil diğer tüm spor branşları ve hatta spor yapmayan kişiler tarafından bile günlük protein ihtiyacını karşılamak amacı ile kullanılmaktadır.  Özellikle Whey protein ve Kazein protein in faydaları saymak ile bitmez.
Protein Tozu Zararlımı?
Spora yeni başlayan yada besin destek ürünleri kullanmak isteyenlerin aileleri tarafından en çok tartışılan ve merak edilen konuların başında gelen “Protein tozları zararlımı ?” sorusudur.
Bu sorunun temeli protein tozlarının ilaç olarak düşünülmesidir. Oysa günlük yaşamımızda tükettiğimiz gıdalardan süt, peynir, yumurta, et vb gıdalardan hiç bir farkı yoktur.
Ülkemize yeni yeni yerleşen supplement kullanımı ve bu konuda yeterli bilgiye sahip olmayan branşı olmadığı halde yanlış açıklamalar yapan doktorlar tarafından medya yayınların da çıkan haberleri ve malesef steroid kullanımı sonucu yaşanan kötü olaylardan kaynaklıdır.
Steroid kullanıp sonuca hızla ulaşmak isteyen kişilerin çevresinden steroid kullandığını saklaması sonucu yaşadığı rahatsızlıklarda başta ailesi ve medya yayınlarında protein tozu yada sporcu besinleri kullandı hastalandı vb doğru olmayan haberlerden kaynaklıdır.
Oysaki ülkemizde yeni yeni yaygınlaşmaya başlayan protein tozu kullanımı yıllardır başta Amerika ve Avrupa ülkelerinde kullanılmaktadır.
Peki!
Günlük ne kadar protein almalıyız.?
Spor yapmayan ve yetişkin bireyler için günlük alınması gereken Protein RDA değeri kilo başına 0,8 gram’dır.
Spor yapan bireyler için ise bu değer; sporun tipi, süresi ve şiddetine göre  1,4 – 2 gram arasında değişmektedir.
  • Güç spor dalları ile ilgilenen sporcular için kilo başına 1 ile 2 gram
  • Dayanıklılık gerektiren spor dalları ile ilgilenen sporcular için kilo başına 1 ile 1,6 gram
  • Diğer spor dalları (futbol, basketbol, dövüş sporları vb) ile ilgilenen sporcular için kilo başına 1,4 ile 1,7 gram
arasında protein almaları önerilmektedir.
Spor yapmayan yada spor yapan bireyin günlük protein ihtiyacından fazlasını doğal gıdalar yada protein tozları ile alması sonucu böbrek ve karaciğer sorunlarına sebep olabilir.
Ve şunu unutmamak gerekir! Her şeyin fazlası zarardır!
Bunun için günlük protein ihtiyacımızı bilmemiz ve bu yönde normal öğünler ile alamadığımız protein miktarını protein tozları ile alabiliriz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here