Belirgin karın kasların sahip olmak ve sportif bir vücuda sahip olmak için spor programları kadar beslenme düzeniniz de mükemmel olmalıdır. Vitamin ve mineral desteği ile vücut direncinizi artırabilirken beslenme düzeninizi belirli bir programa oturtarak biyolojik saatinizle spor programınızı örtüştürebilirsiniz. Karın kası yapmak için uygulamanız gereken programı mercek altına aldığımızda şu hususlara dikkat çekebiliriz.

KAHVALTI

Güne enerjik ve zinde şekilde başlamak için önemli olan kahvaltı aynı zamanda spor programınız için de önemli bir bölümü oluşturuyor. Kahvaltıyı sağlam ve dengeli şekilde yapmalı günün enerji deposu olarak değerlendirmelisiniz. Kahvaltıyı atlamak yanlış olacaktır. Mutlak surette kahvaltıyı yapmadan güne başlamamalısınız. Kahvaltıda kalsiyum içeren ürünler, protein yönünden zengin besinler ve C vitamini yönünden zengin kaynaklar alınarak özel bir kahvaltı menüsü yapılabilir.

KOMPLEKS KARBONHİDRAT

Etkileyici bir six pack görüntüsü elde etmek için yapılacak tüm diyetlerde karbonhidrat alımı azaltılırken kompleks karbonhidratlar hızlı yağ yakıcı özelliği ve vücut tarafından işlenmesiyle önemli bir noktayı oluşturuyor. Kompleks karbonhidratların bol miktarda bulunduğu besinlere baktığımızda yeşil yapraklı sebzeler, esmer pirinç, kepekli makarna, yulaf, baklagiller ve esmer ekmek öne çıkıyor.

KALORİ

Karın kası yapmak için yapmanız gereken ilk iş vücudunuzun toplam kalori değerini ortaya çıkarmaktır. Beslenme programı ile karın kasları belirli oranda ortaya çıkar. Ancak devam eden süreçte kalori daha da azaltılmalı başlangıçta aldığınız kalori miktarının daha alt seviyesine inmelisiniz.

Spor Programınız için en önemli nokta olan protein, karın kası yapma da size destek sağlayacak en önemli püf noktasıdır. Protein içeriği yönünden zengin olan et ve balık besinleri sizi uzun süre tok tuttuğu gibi aynı zamanda kas yapısını destekleyen özelliğe de sahiptir. Omega 3 yönünden zengin olan balık protein yönünden de zengin bir kaynaktır. İçeriğinde bulunan yağ asitleri kalp sağlığı için de destekleyici özelliği olduğu için düzenli olarak et ve balık tüketimi sporcu sağlığı için önemlidir.

SU

Hayatımızın vazgeçilmezi olan su sporcu sağlığı için de çok önemlidir. Bir günde ortalama 8 bardak su tüketimi ideal miktardır. Su tüketiminde önemli nokta şudur. Kola, çay, kahve ve meşrubatlar halinde alınan sıvı yerini tutmayacaklar. Bu yüzden su tüketimine saf su halde yapmak gerekir.

PROTEİN TAKVİYESİ

Spor programının yoğunlaştığı yanında ve karın kaslarınızı ileri seviyede geliştirme başladığınızda protein desteğini daha da artırmak gerekir. Bu noktada aşırı besin tüketimi yapmak vücudumuz için normalden fazla beslenmek anlamına gelebilir. Bu durumda takviye protein desteği alarak nokta atışı yapmalı ve ihtiyacınız olan protein desteğini almalısınız. İzole Whey Protein ile bu desteği kaliteli ve ideal oranda alabilir yaptığınız sporun türüne göre ve boyutlarına göre değişik miktarda ölçülerdeki ürünlerden alabilirsiniz.

YAĞ

Beslenme programınızda yağ alımına dikkat etmeniz gerekmektedir. Sağlıklı şekilde spor yapmak için vücudunuzda yağ alımını birkaç gram olacak şekilde azaltın. Vücudunuzda yağ alımı yapmak için sağlıklı besinleri tercih edin. Kabuklu yemişler, keten tohumu, zeytinyağı, balık yağı gibi besinler yağ alımı için ideal tekniklerdir. Düzenli şekilde beslenme sağlamak için yağ alımı ile kalori miktarı orantılı olmalıdır. Alınan kalori miktarının yüzde 15’i yağ olduğunda bu miktar ideal miktardır. Karın kaslarınızı daha da öne çıkarmak istiyorsanız bu miktarı biraz daha alt seviye düşürmelisiniz.

EGZERSİZ

Programı egzersizlerini de bölgeye göre yapmalı her bölge için özel şekilde egzersizler uygulamalısınız. Egzersizlerinizi bölge odaklı yaparken beslenme programınızı da bu egzersizlere uyarlamalı kalori miktarı, yağ miktarı ve protein desteği gibi beslenme ülkelerine belirlerken bu egzersizlerin boyutuna ve türüne göre ayarlamalısınız.

DİĞER FAKTÖRLE

Karın kası yapmak için bunların yanında diğer faktörler de göz önünde bulundurmalıdır. Uyku düzeni, tuz tüketimi ve günlük faaliyetler gibi konular düzenlenmeli ve spor programınızı ayarlanmalıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here