Sürekli sorulan hangi besin takviyesi benim için en iyisi? Şunu mu kullanayım? Buna başlasam mı? Sorularını sormak yerine doğru soruyu sormalısınız, ne zaman besin takviyesi kullanmalıyım? Antrenmanlara yeni başlamışsanız, ya da spor hayatınız yürümekten ve otomobilin koltuğuna tırmanmaktan ibaretse, besin takviyesi kullanmayınız. Bu durumdaysanız, sizin şuan için besin takviyesi kullanmaya değil, doğru bilgilerle spor yapmaya ihtiyacınız vardır. Besin takviyelerinin her birinin üretilme amaçları ve kullanım yerleri, kullanım zamanları vardır. Doğru zamanda doğru takviye kullanıldığı zaman hem amaca hizmet etmiş olur hem de en iyi sonuç alınır. Hasta olmadığınızda durduk yere ilaç kullanıyor musunuz?
Bu denklemde bunun gibi bir durumdur, aynısı değildir ama benzemektedir. İhtiyaç varsa veya bir amaç için gereken her şey yapılmış ve daha iyi sonuç alınmak isteniyorsa besin takviye kullanılabilir.“hıımmm bunu kullanırsam böyle olurum” maalesef ki olmazsın. En çok bu konulara yönelen kişiler antrenmanlara yeni başlayanlardır. Bu konularda da en çok yanlış yönlendirmeler “spor salonu” ve internet ortamında yapılmaktadır.

Salonlarda çok farklı sporcular bir arada antrenman yapar, biri 4-5 yıllık birisi ise 2 aylıktır. Tecrübeli sporcu eksik yönünü gidermek için bir besin takviyesi kullanmaktadır, diğeri ise sadece ondan gördüğü için şu sonuca varır “hıımmm bunu kullanırsam böyle olurum” maalesef ki olmazsın. O özendiğin kişi kim bilir kaç yüz kilo tavuk kaç bin yumurta kaç kilo brokoli tüketti? Kim bilir kaç defa hata yaptı kaç defa düzeltti, kaç program denedi? Sende o yollardan geçmeden bir iki takviye ile öyle olacağını sanıyorsan tamamen yanılıyorsun. Bu konu bayanlar içinde aynı şekilde geçerlidir,sımsıkı bacaklar, ince bir bele bir iki yağ yakıcı ile ulaşamazsınız, beslenmeyi öğrenmek zorundasınız.
Fitness veya vücut geliştirmeye yeni başlayan kişilerin, beyin-sinir-kas ilişkilerinin ortalama 3-4 ay sürede tam olarak geliştiği gözlenmiştir. Yani 3-4 ay içinde daha yeni öğreniyorsun, biraz sabret. Kendi gözlemlerim ise, antrenman sistemleri öğrenilebilmesi ve egzersizlerin çok büyük bölümünün büyük oranda doğru şekilde yapılabilmesi ise 6-8 ay kadar süre almaktadır. Doğru beslenmeyi öğrenmeden besin takviyelerine hücum etmek, hiç de mantıklı değildir. Sizce o besin takviyeleri size doğal besinlerin içeriğinde bulunan binlerce yararlı maddeyi bir anda verebilir mi? Öncelik beslenme düzenini öğrenmek, size yararlı olabilecek besinler her yerde bulabilmeyi ve tüketebilmeyi öğrenmektir. Bir beslenme çantası edinmekle buna başlayabilirsiniz. Kilo verme odaklıysanız, aldığınız kaloriyi düşürmek yeterli olacaktır, kilo alma odaklıysanız kaloriyi yükseltin, kas gelişimi odaklı çalışıyorsanız, protein ve karbonhidrat dengesini oluşturmayı öğrenin, bu kadar basit.

Besin Takviyesi Şu Durumlarda Kullanılmaz;

Doktor tarafından izin verilmemişse

Beslenme, kalori dengesi öğrenilmemişse

Düzenli bir beslenme programı yoksa

Antrenmanlara yeni başlanılmışsa

Düzenli antrenman yapılmıyorsa

 

Yukarıda bahsettiğimiz durumlarda besin takviyesi kullanmayınız. Eğer kullanmayı düşünüyorsanız, doktor kontrolünden geçmeden kesinlikle kullanmayınız.

Peki besin takviyeler hiç kullanılmayacak mı? Hayır tabi ki de öyle bir durum yok, sağlığınız yerinde, egzersiz&beslenmenize çok dikkat ediyorsunuz, belli bir yol kat ettiniz, bilgi seviyeniz yükseldi ve istediğiniz noktaya varmak için küçük bir desteğe ihtiyacınız var, işte o anda besin takviyeleri devreye girebilir. Diğer taraftan iyi bir sporcusunuz, fakat bulunduğunuz durum bir müddet yeterli beslenmenize izin vermiyor, o zamanda gereken takviyeler kullanılabilir.Konuya bilinçli ve mantık çerçevesinde yaklaşırsanız, zaten en doğru karara kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here