Çok konuşulan, sık sık sorulan dukan diyeti nedir konusuna kısa bir göz atacağız. Diyet konularını yazmayı çok istemesek de blog sitemiz çok yoğun ilgi aldığı için açıklamaya çalışacağız. Dukan diyeti esnasında yaşanan problemlerin sebepleri ve gerekli olup olmadığına yazı sonunda karar vereceksiniz. sıkı bir dukancıysanız büyük ihtimalle bize çok kızacaksınız.

Dukan Diyeti Nedir?

Dukan diyeti Fransız  Dr Pierre Dukan tarafından hazırlanmış, kitap haline getirilen beslenme şeklidir. Kalıcı kilo kaybı vaad eder ve buna egzersiz yapmadan ulaşılabileceğini savunur. Tabi unutmayın Dukan Diyeti poponuzu veya belinizi güzelleştirmez, sadece kilo verdirir. Şekilli ve çekici olması için egzersize ihtiyacınız vardır. Dr. Dukan uzun yıllar boyunca edindiği tecrübe ve deneyimlerini bir diyette toplamış ve insanlara sunmuştur. Fransa da çok fazla olumlu sonuç almasıyla birlikte ünü dünyaya yayılmış ve ülkemizde bundan nasibini almıştır. Hatta ülkemizde diyeti uygulayan herkes bunun üzerine kitap yazmış ve kısa günün karı diyerek yoluna devam etmiştir. Dukan diyeti tarifleri kitapları, uygulama kitapları, motivasyon kitapları neler neler.. Hatta dukan kardeşliğinden bahseden insanları bu makalenin yazarı olarak gördüğümü söyleyebilirim.

Dukan Diyeti Nasıl Uygulanır?

Dukan diyeti basit bir mantıkla oluşturulmuş, kolay anlaşılabilmesi için 4 evreye bölünmüştür. Her evre sonrasında takip eden evreye geçilir ve ömür boyu son evre devam ettirilir.
Atak Dönemi : Kısadır ve biraz yorucudur

Seyir Dönemi : İstediğiniz kilonuza ulaşana kadar devam eder

Güçlendirme Dönemi : Verdiğiniz kilo başına 10 gün uygulanır

Koruma Dönemi : Ömür boyu perşembeleri protein+yulaf kepeği  ve her gün biraz egzersiz

1)  Atak Dönemi :

 

Bu dönem esnasında kilonuza göre değişen bir sürede (1-10 gün arası) hesap yöntemi her yerde bulunmakta, sadece derisiz ve yağsız protein tüketimi ve 1,5 yemek kaşığı yulaf kepeği tüketiyorsunuz Amacı ise hızla kilo kaybını başlatmak ve kişilere motivasyon sağlamak. Bu bahsettiğimiz proteinler;yağsız sığır eti, karaciğer, böbrek, balık çeşitleri, deniz ürünleri, kümes hayvanları (derisiz yağsız), yağsız süt ürünleri, yumurtadır.

 

Bu bahsettiğimiz kaynakların, yaplı kısımları kesinlikle ayırılacak ve yağsız olarak hazırlanarak tüketilecektir. Peki neden bu dönemde hızlı kilo veriliyor? Kısaca anlatalım hemen, proteinin vücutta yakımı esnasında %20 enerjisini sadece proteini amino asitlere dönüştürmek için kullanır. Buda alacağınız kalorinin bir miktarını düşürür. 1gr protein ve 1gr karbonhidrat 4 kalori 1gr yağ ise 9 kaloridir. Bu evrede hiç yağ ve karbonhidrat almadığınız için otomatik olarak düşük kalori almışsınızdır. Vücuda giren fazla miktarda protein kullanılmayacaksa atılır. Vücuda eser miktarda lif girdiği için bağırsaklarda emilim düzgün olmaz ve protein atımı hızlanır. Buradan da kullanmadığınızı attığınız için bir miktar kaloriyi düşün, protein alımı yoğun su kaybı yaşatır, birazda buradan düşürün çünkü günlük 1,5 lt su için der bu dönemde. E karbonhidrat almıyorsunuz kolojen seviyesi düştüğü için kaslarda (her insanda kas vardır) bir daralma söz konusu olacaktır.

Sonuçta; üç beş günde ani ve hızlı bir kilo kaybı, ve aynada değişen görüntü sağlıklı mı? Düşünülür.. Konuyu daha fazla uzatmayacağım çünkü proteinin kilo üzerine etkisini sağda bulunan e-kitapta ayrıntılı şekilde anlatmıştım, indirebilirsiniz. Buna benzer bir dönem fitness ve bodybuilding yapan sporcularda yarışmadan önce uygulanır, ama onlar bilinçli şekilde tedrici olarak karbonhidratı azaltıp sonra yavaş yavaş arttırırlar. Bu dönemde dukan “diyeti uygulayanlara” yoğun fiziksel aktivite yapılmaması salık verilir, sebebi ise fiziğiniz alışkın değilse hızla düşen kan şekeri sonucunda gözünüzü hastanede açabilirsiniz.  Su kaybından oluşabilecek böbrek rahatsızlıkları kdv’si olabilir.

 

2) Seyir Dönemi :

 

Seyir döneminde ise, nişastalı kök sebzeler ve bazı nişastalı baklagiller hariç atak döneminde yenilen proteinlere ek yapılır. Nasıl yapılır; 1 gün protein – 1 gün sebze+protein ya da 5 gün protein – 5 gün sebze+protein şeklinde beslenmeye devam edilir. Bu dönem kilo vermenin durduğu ya da bir miktar kilo alınan dönemdir. Vücut direnir diye değerlendirilir fakat tam tersine vücut tehlike çanlarını çalmaya başlar, çünkü 6-7 gündür yukarıda saydığım sebeplerden ötürü atak dönemiyle boğuşan vücut karbonhidrat-lif-vitaminlerin-mineral ve suyun gelmesiyle birlikte hızla aldığı hasarı telafi etmeye çalışır. Kasları besler-kolojen seviyesini yükseltir-susuz kalan vücudu suya doyurur. Sana derki -oh be noluyodu öyle, bütün metabolizma darmadağın olmuştu, kurtuldum- tam bunları söylerken sen yine 5 günlük protein evresine girersin ve vücuduna -sus, senin zarar görmen önemli değil- dersin. Oda sana yıllar sonra tekrar bu konuyla ilgili açıklama yapmak için bu sözleri sineye çeker. Ayrıca duraklama olursa veya kilo alma durumu oluşursa yürüyüşü arttırın gibi bir uyarıya rastlanmaktadır. Seyir dönemi istenilen kiloya ulaşana kadar devam edecektir, ve sen defalarca lif-vitamin-yararlı yağlar-kaliteli meyve şekerinden(kansere karşı tek silah) uzak kalacaksın. Peki sebzeyi niye eklediler ki? İyiydik proteinle değil mi? Hadi eklediler arada niye kesiyoruz yine proteine dönüyoruz?

Vitamin şu şekilde bulunmuştur; gemiler uzak seyahatlere başladıkları sıralarda, erzak olarak kuru bakliyat ve et depolanır, sefere çıkılırmış Bir müddet sonra insanların hastalandığı ve bazı gemilerde tamamen ölümler yaşandığı görülmüş. Test etmek isteyen zamanın araştırmacıları bir müddet sonra ciltte yaraların oluştuğunu ve zamanla kişilerin hastalandığını görmüşler, neyse lafı uzatmayalım nir şekilde gemide sebze ve meyve olmadığı fark etmişler devamında gelen uzun araştırmalar vs vs vitamin işte, vücuda lazım. Hanımlar bu sözlerim size, güzellik gittimi kolay geri gelmez.

3) Güçlendirme Dönemi:

 

Bu dönem kaybedilen kilo başına 10 gün olarak hesaplanmıştır. Bir diyetin kabaca ne kadar süreceğini en sonda hesaplayacağız. Bu dönemde vücudunuz bazı şeyleri geri isteyecektir, eskiden yediğiniz her şeyi.  Bu dönemde atak ve seyir döneminde tükettiklerinize ek olarak, muz-üzüm-kiraz hariç günde 1 porsiyon meyve 30-40gr yağsız peynir, haftada 2 defa nişastalı gıda, 2 kaşık yulaf kepeği, günde 2 dilim tahıllı ekmek tüketmeli ve günlük 20-30dk lık yürüyüş yapmalısınız. Haftada 2 defa istediğiniz bir yemeği yiyebilirsiniz ve de haftada 1 gün mutlaka atak evresindeki gibi yapmalısınız. Hoppala, sağlıklı gıdalar nerede? Nerede canım zeytin yağı, ceviz, fındık, pekmez, bal, vs vs? Bunlar kaka mı? Neden yemiyoruz? Sonra bakacağız bu konuya. Ayrıca bu dönemde basit fiziksel aktiviteler bile yorgunluk yaratır. E kilo veriyoruz hafifledik enerjimiz yükselmez mi? Bu diyette yükselmez, çünkü metabolizman alt üst durumda. Kas sisteminden kaybettiğin su ve alamadığın yararlı besinler sonucunda vücudun güçsüz ve enerjin düşük.

 

4) Koruma Evresi :

 

Bu dönemde artık verdiğiniz kiloları geri almamak için ömür boyu uyacağınız kurallar listesi önünüze koyuluyor; neler bunlar?

İstediğin herşeyden yiyebilirsin. Haftada 1 gün atak dönemi uygula Hiç asansör kullanma (zaten ülkemizde her bina asansörlü) Her gün 3 kaşık yulaf kepeği yiyin. Diyet boyunca öğrendiklerinizi uygulayın. Bu kurallara uymazsanız tekrar kilo alırsınız.

Not: Yulaf kepeği alınan besinlerdeki besleyici maddelerin bağırsakta emilimini zorlaştırır. Fazla alımı esnasında riskli durumlar oluşabilir. Anlayamadıysanız tekrar okuyun, yulaf kepeği besleyici maddelerin (vitamin mineral) bağırsakta emilimini zorlaştırır!!! Hmmm, ünlü bir doktor, insanların %70inin ölümünün bağırsaklarda kaynaklanan emilim problemlerinden kaynaklandığını söylemişti, bir ünlü doktor ise bağırsaklarınız sağlamsa 100 yaşına kadar yaşayabilirsiniz demişti ve buna benzer bir sürü söz. Ömür boyu bu tip yasaklar ile uğraşmak yerine doğru beslenmeyiöğrenirseniz, hiç problem yaşamazsınız.

Dukan Diyeti Kaç Günde Zayıflatır?

80 kg bir kadın, 50 kg ye düşmek isterse; 7 gün atak diyelim, 3 kg kaybetse, seyirde 3 günde 1 kg(imkansız ve çok tehlikeli) verse buda 81 gün eder, güçlendirme dönemi de 30 *10 desek 300 eder ve ömür boyu koruma evresi. Neredeyse 1 yıl ediyor sanırım.  Güçlendirme evresi de dahil olmalı çünkü kilo verdiniz sadece, bırakın hemen alırsınız. Yani 1 yıl boyunca sert kısıtlamalar, ve ömrünüzün geri kalanında kısıtlamalar. Sonuç yukarıda anlattığımız kayıplar(etkileri ne olur bilinmez), yüksek ihtimalle çekici olmayan bir fizik yapısı solgun bir cilt, enerjisiz bir insan. Aynı kadın, günlük protein-lif-vitamin-meyve şekeri-karbonhidrat ve sayamadığım bir sürü yararlı şeyi alsa, ayda 4-5 kg verse egzersiz yaparak, 6 ayda aynı kiloyu kaybetse nasıl olur?  Süper olur ve şunlarda kilo vermek dışında alacağı diğer yararlar olur:

Spor bilinci yerleşir, ailesine taşır, doğacak veya doğmuş çocuğunu etkiler

Kolay doğum yapar Menapozla savaşı kolaylaşır,

Güçlenen kemik yapısı sayesinde kemik erimesine meydan okur

Aerobik anaerobik kapasite artar, ciğerler misss olur

Vücudunu istediği şekle sokar, diri, sıkı, şekilli ve çekici olur ve ömür boyu bu durumu korur

Yüzü gözü teni kanlı canlı olur

Enerjisi yüksek olur, güçlenmiş olur

Kas yoğunluğu arttığı için aynı kiloda olanlara göre çok daha ince görünür

Hayat boyu kurallar koymaz, istediğinden yiyebilir

Normale göre daha çok yakar, daha çok yiyebilir

Vücudunu tanır cinselliğe bakış açısı değişir

İlerleyen yıllarda problem yaşamaz, yaptığı vücut terbiyesi uzun yıllar ve yaşlılığında fit ve zinde olmasını sağlar. Bu maddeler saydıkça artar.

Dukan diyeti ve fitness+sağlıklı beslenme karşılaştırılması yapıldığında dukan diyetinin kanımca hiç şansı yok. Oldum olası isim konmuş kısıtlayıcı diyetlere karşıyımdır, lütfen vücuda yararlı olan maddeleri alın ve kilo yapmaması için egzersizle yakın gitsin.

Dukan Diyeti Sonuç :

Yukarıda yaptığım açıklamalar neticesinde benim kanımca dukan diyeti, sağlığa yararı olmayan fakat zararları ilk etapta görülmediği ya da vücudun bu durumu absorbe edebilme yeteneği olduğu için hemen aksaklıkları ortaya koymadığından dolayı zararsız olarak düşünülen, fakat ileriye dönük hasarlar bırakma olasılığı bulunan bir sistem. Sizde kendiniz bu durumu değerlendirebilirsiniz. Lütfen okuyan doktor takipçilerimiz dukan diyeti değerlendirmelerim hakkında ki yorumlarını esirgemesinler. Eğer egzersiz olarak ne yapacağınızı bilmiyorsanız, bizim antrenmanlarımızı denemelisiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here