Fitness , Başlamadan Önce!

Hayır, her yaşta her zaman fitness ile ilgilenmeye başlayabilirsiniz. Başlamadan önce düşünmeniz gereken ilk konu, sağlığınızın bu tempoya ne kadar elverişli olduğudur. Bu konu hakkında en doğru kararı verebilecek olan kişi, internet yazarları değil, alanı bu duruma uygun olan bir hekimdir. Daha zinde olmaya karar verdiniz ve bunun için fitness’a başlamak istiyorsunuz. Fitness sağlıklı yaşamın,daha zinde olmanın anahtarı denilebilir. Fitness çalışmalarına başlamadan önce bir hekimden uygunluk kararı almanız gerekir. Bu uygunluk kararının en detaylı şekilde olması tercih sebebidir.

Detaylar Önemli

Vücudumuzun motoru sayılan kalp ve hareket organlarımıza yakıtı taşıyan dolaşım sistemimiz bu detaylar arasında en başı çekmektedir. Kalp ve dolaşım sisteminin uygunluğu, fitness çalışmalarında hayati öneme sahiptir. Bu konu hakkında antrenörünüzü sağlıklı şekilde bilgilendirmezseniz size uygun olmayan kardiyo egzersizleri planlayabilir. Belki de kalbinizde bir rahatsızlık vardır. Bakılması ve tetkik edilmesi gereken diğer detay tansiyon ile ilgili rahatsızlıktır. Yapılan antrenmanın içeriği bazen tansiyonun düşmesine sebep olabilir. Sağlıklı bir birey bu durumu absorbe edebilirken, tansiyon rahatsızlığı olan kişi problem yaşayabilir. Vücudumuzun temel olarak yükünü taşıyan ve dik durmasını sağlayan iskelet sistemi, yapılan egzersiz esnasında yoğun baskıya maruz kalır. İskelet sistemimizde, eklemler arasında bulunan dokularda aksaklık olup olmadığını kontrol ettirmek bize hangi tip egzersize yönelebileceğimize dair ışık tutacaktır. Burada bakılması gereken kritik yerler, boyun, bel ve diz eklemleridir. Belinizde fıtık ile ilgili bir problem bulunuyorsa ya da menüsküs ile ilgili rahatsızlığınız varsa, yapılan antrenmanın şekli tamamen değişecek ve daha farklı egzersizlere yönelmeniz gerekecek. Bu konuları antrenörünüze belirtmezseniz, rahatsızlığınızın daha kötüye gitmesi işten bile değildir. Fitness çalışmaları farklı farklı amaçlar için kullanılabilir. Kilo almak, kilo vermek, hoş görünümlü bir fiziğe sahip olmak için fitness çalışmalarını kullanabilirsiniz. Siz kilo vermek için kullanabileceğiniz bir çok fitness egzersizi ve çalışması varken, önce kilo verip sonra fitness ile ilgilenme yolunu seçerseniz zaman kaybetmiş olursunuz.

Fitness Çalışmaları ve Amaç

Önce kilo vermek ve sonrasında fitness çalışmalarına başlama anlayışı, kilolu insanların ağırlık çalışmasının, onlara daha çok kilo aldıracağı düşüncesi ile oluşmuştur. Bu düşünce yanlış olmakla birlikte, ağırlık çalışmalarının sadece kas geliştirmek için yapıldığı yanılgısını ile aynı temele sahiptir. Ağırlık çalışmalarının farklı amaçlar ile planlanması çok kolay ve çok etkili sonuçlar ortaya koymaktadır. Hiç kardiyo uygulaması yapmadan, sadece ağırlık çalışmaları ile insanlar zayıflayarak güzel bir fiziğe ulaşabilirler. Fitness çalışmalarına başlamak için, kilo almanıza, kilo vermenize ya da herhangi bir şeye ihtiyacınız yoktur, tek ihtiyacınız olan, bir hekim raporudur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here