Yorumlardan ve özel maillerden bolca duyduğum “fitness, vücut geliştirme boy uzamasını engeller mi?” sorusunu yanıtlamaya çalışacağız. Öncelikle çok uzun boylu olmak gibi bir hedefiniz var ise, voleybol gibi genetik sınırın en üstüne gelmenize olanak sağlayan sporlara yönelmek sizin için faydalı olacaktır. Genetik sınır demişken, kişinin boy uzamasını tamamladığı zaman, boyunun erişebileceği bir aralık vardır. Geçmişte yaşayan aile bireylerinin genleri sayesinde bu aralık belirlenir. Bir alt sınırı, birde üst sınırı bulunmaktadır. Bu aralıkta ulaşabileceğiniz değeri değiştiren ana faktörler, beslenme, uyku düzeni,  sporsal aktivite, hastalıklar ve kullanılan tıbbi (negatif anlamda) ilaçlardır.

Etrafınızda oldukça yaygın şekilde ağırlık çalışmak boy uzamasını engeller gibi söylemler duyabilirsiniz. Bunları söyleyenlere neye dayandırdıklarını sormayı ihmal etmeyin. Şuana kadar bunu kanıtlayan tıbbi bir araştırma olmadığını biliyoruz. Yapılan araştırmalar erken yaşta çok ağır yüklerle yapılan bazı hareketlerin omurga ve eklemelere zarar verebileceğinden bahsetmekte. Vücut geliştirme veya fitness çalışmaları esnasında büyüme hormonunu tetiklenir  ve düzenli beslenme şarttır. Normal bir insana göre vücudunuz daha fazla gelişmek ister ve daha fazla vitamin-proteine ihtiyaç duyar. Bu besin ve gıdaları alan bünyede daha sağlıklı olacaktır. Yapılan bazı egzersizlerde boy uzamasına olumlu etki sağlamaktadır. Uzak doğu ülkelerinde, (yanlış hatırlamıyorsam Japonya)gençlerin beslenme alışkanlıkları üzerine yapılan kalıcı değişiklikler sayesinde, boy ortalamasını 10cm kadar arttığı görülmüştür. Yapılan araştırma uzun sürede belirli yaş grupları üzerine yapılmıştır. Boy uzunluğu üzerine beslenmenin oldukça büyük bir etkisi olduğu bilinmektedir.

Ağır yük kaldırmak boy uzamasını engeller miti yine Japonlar tarafından yapılan saçma sapan bir gözlem sonucu ilk defa ortaya atılmıştır. Köylerde ağır yük kaldıran çocukların boylarının uzamadığını gözlemlemişlerdir. Bu gözlem şuna dikkat etmemiştir. Gözlemledikleri yerlerdeki çocukların beslenmesi çok kötü durumdadır. Vitamin-mineral-protein dengesi kötü ve yetersizdir. Bunun yanında çocukların yaptıkları işin VG veya fitness ile alakası yoktur. Daha sonradan yapılan araştırmalarda ilk yaptıkları gözlemi çürütmüştür. Konuyu soğutmadan bir örnekle devam edelim. Arnold Schwarzenegger en ünlü vücut geliştirmecilerdendir ve çok genç yaşlardan beri çalışmaktadır. Boyunun 190cm olduğunu düşünürsek, genç yaşlarda yapılan çalışmalar boy uzamasına engel değildir. Yukarıda yaptığımız açıklamalarda bunu desteklemektedir. Bunun yanında evde tıkılı kalmış, okulda spor hayatı olmayan, internet başında oturan stresten, sınavlardan patlamış bir çocuğun sağlıklı büyüme ve gelişme göstermesini düşünmek cahillikten öteye geçmez.  Sizce obezite neden bu kadar arttı ülkemizde? Sokakta futbol maçı yapan, yakalamaç oynayan, ip atlayan çocuk kaldı mı?

Bakın işin ustalarından Özer Baysaling bu konu hakkında ne diyor; “Bu tür sportif aktivitelerin ve bilimsel egzersizlerin yıllarca uygulayıcısı olduğumuz sportif eğitimcilik hayatımızda, gelişmemiş, kavruk kalmış ve yaşına göre gelişimini tamamlayamamış çocuk veya gençlerin, 6 aylık çalışmalarından sonra büyük değişiklik gösterdiklerini bizzat tespit etmiş bulunmaktayız” Her yaşa uygun ve kişiye özel antrenman teknikleri vardır. Lütfen bilimden ve doğrulardan ayrılmayın. Yazılarımızda her daim fitness çalışmalarının yararlarından bahsettik, düzenli ve hareketli bir yaşam boy uzamasına katkı sağlayacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here