Bildiğiniz gibi bodybuilding yada fitnessde en önemli unsur beslenmedir. Beslenme olmadan bir yere varamazsınız Ya da isteğinizden çok uzaklarda kalmış olursunuz.
Temel amacınız Kas geliştirmek ise beslenmenizde protein eksik olmasın. Unutmayın ki kasların yapı taşı proteindir. Sadece antrenman yaparak değil düzgün ve yeterli olarak beslendiğinizde de kaslarınızı muhteşem ölçüde geliştiğini göreceksiniz. Alacağınız protein de % 80 oranında hayvansal protein olmalıdır. Yoksa gelişim daha az olur.
NASIL BESLENMELİYİZ
İlk önce kendinizi kilo boy oranı olarak bi ölçmeniz gerekmektedir. Kilonuzla boyunuzu ölçtü iseniz Zayıflama yada kilo alma diyetlerine başlamalısınız. Kilo almak için En önemli etken aldığınız kalori miktarını arttırmaktır. Eğer zayıflamak istiyorsanız da aldığınız kalori miktarı azalmalıdır. Aksi takdirde daire çizer gibi yerinizde sayarsınız.
Genel olarak nasıl beslenilmeli

Zayıflar nasıl beslenmeli
Temel amaçları fazla kalori almaktır bu kalorinin %15 i proteinden %25 i yağlardan %60 ıda karbonhidrattan gelmelidir. Eğer kas ağırlıklı kilo almak istiyorsanız protein miktarını biraz azaltmalısınız.
Sizin için en ideal beslenme
Sabah öğle akşam yemeklerinde proteini bol olan yemekler yemelisiniz. Ara öğünlerde devamlı enerji sağlayacak kompleks(kaliteli) karbonhidratlı yemekler yemelisiniz. Aksi takdirde zayıflarsınız.
Antrenmandan sonra mutlaka protein ve karbonhidrat almalısınız kaslarınız hızlı olarak onların içindeki proteini emerek onarımı başlatır.
Kilolular nasıl beslenmeli
Kilolu kimseler kalorilerini düşürüp besinlerinde protein ağırlıklı beslenmelidir. Aksi takdirde tekrar yağ depolamaya devam ederler. Kardiyodan önce bir miktar çikolata kan şekerlerini düzenler. Antrenmandan sonra yağı az proteini çok besinler almalıdırlar. Şeker vb. İhtiyaçlarını meyvelerden gidermeliler. En önemlisi 3 beyaz olarak nitelendirilen un tuz şekerden uzak durmalılar.
Protein tozu mu normal beslenme mi ?
Herkes protein tozu alamaz ama mutlaka protein alınmalıdır bu bir gerçek Bazıları der protein tozu kimyasal bazıları der normal proteinden daha yararlı falan açıkçası ne kimyasal nede besinlerden daha yararlı çünkü aynı besinlerden üretiliyor. Yararlı olabileceğini şöyle söyleyebiliriz. Ufak bir şişede yanımızda bulundurup antrenmandan hemen sonra kullanabiliriz.
Elbette normal besinlerden de protein ihtiyacımızı sağlayabiliriz. Fakat bir süre sonra gelişim arttıkça protein tozuna ihtiyaç duyabiliriz hızlı olarak ve amino asit profili yüksek bir whey ile 10 yumurta beyazı bir olmaz sanırım. Evet protein tozunu her yerde kullanamayız. Antrenmandan önce ve sonra en ideal zamandır. Önce aldığımızda kas yıkımını önler sonra ise kas onarım ve inşasını hızlı bir şekilde tamamlar. Eve gittiğinizde ise sadece protein tozu olmaz mutlaka tavuk balık et yumurta süt gibi yüksek proteinli gıdalar tüketmek zorundayız aksi takdirde Gelişim yıkıma dönüşebilir. buradan çıkan durum Profesyonele doğru ilerledikçe protein tozu almaya yolumuz düşer. Fakat profesyonel olmaya niyetiniz yoksa düzgün beslenme ile de kaslarınızı geliştirebilirsiniz.
Protein tozu hakkında biraz bilgi
Bunu kısa bir video ile açıklayalım ünlü vücut geliştirmeci HAKAN DEMİRAY ın ağzından

Günlük protein ihtiyacı nedir
Normal bir insanın vücut ağırlığının 1.2- ila 1.5 katı arası protein alması gerekir

Orta derece vücut geliştiren birinin vücut ağırlığının 1.6-.1.9 katı protein alması gerekir
Profesyonellerin vücut ağırlığının 2.0-2.5 katı protein alması gerekir
Örnek. 100 kg profesyonel vücut geliştirmeci nin protein ihtiyacı 100×2.5=250 gr protein

Yememeniz gereken besinler
Kesinlikle uzak durmanız gereken besinler Hamur işleri aşırı yağlı yemekler. sindirimi ağır bol şekerli besinler den uzak durmalısınız Alkol gazlı içecekler den de uzak durmalısınız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here