the image and the inscription letters on a blackboard

Nedir bu L-carnitine? Her girdiğimiz internet sitesinin bir kenarında “YAĞLARINIZDAN KURTULUN!”, “OTURDUĞUNUZ YERDEN YAĞ YAKIN!” gibi yazıların altında gördüğümüz resimdi şimdiye kadar. Şimdi bu gördüğümüz resmin bize ne ifade edeceğine bakalım ve oturduğumuz yerden bu yağların yanmayacağını görelim. Ayrıca L-carnitine’in yağ yakmanın yanında çok sayıda faydasından bahsedelim.

 

CARNİTİNE NEDİR?

 

Carnitine yaşamakta olan tüm hücrelerde bulunan ya da orada oluşturulan bir aminoasit türevi olarak değerlendirilir. Kimyasal yapısından dolayı temel olmayan aminoasitlerden olduğu varsayılır ki aslında tam bir aminoasittir denilemez. Vücut tarafından lysine ve methionine aminoasitlerinden sentezlenir. Kimileri carnitine’i bir vitamin benzeri olarak görür çünkü bebeklerin büyümesi için temel teşkil eder. Erişkinler için ise hayatın devamı için olmazsa olmaz olarak değerlendirilir.(Bu dediğim takviye olarak alınması olmazsa olmaz manasında algılanmamalı. Vücutta üretildiğini belirtmiştim.)Vücudumuzda karaciğerde böbreklerde ve beyinde üretilmektedir. Ürünlerin üzerinde gördüğümüz “L” harfi ise vücutta aktif hale geleceği manasına gelmektedir. Dolayısıyla alacağımız ürünün “L-CARNITINE” olmasına dikkat edelim.

 

CARNİTİNE NE İŞE YARAR?

 

Çok sıkıcı olmadan bu konudan hızlıca bahsetmeye çalışacağım. Hücrelerimiz mitokondri adında, enerji üretmede hayati fonksiyonu olan çok özel yapılar içerir. Hücreler ihtiyacı olan enerjiyi karşılamak için yağ asitlerini mitokondride parçalarlar. Bu enerji aminoasitlerden ve glikozdan da sağlanabilmekle beraber yağ asitlerinden de oldukça faydalanılmaktadır. Dolaşım sistemimizden hücrelere gelen yağ asitleri mitokondrinin hücre zarından geçebilmek için carnitine’e ihtiyaç duyar. Aslında carnitine’in ana fonksiyonu budur. İşte carnitine’in yağ yakıcı olarak isimlendirilmesi buradan gelmektedir. Ne kadar carnitine o kadar hücreye enerji sağlamada kullanılacak parçalanmaya hazır yağ demektir. Vücudumuzda depolanmış olarak bulunan yağları hücrelere kullanım için hazır hale getirmek de diyebiliriz. Aynı zamanda mitokondride oluşan metabolik atıkların temizlenmesinde de aynı işlem esnasında yardımcı olmaktadır. 1997 yılında Amerika’da yapılan bir araştırmada bir grup obez ikiye bölünmüş ve iki tarafa da aynı şekilde olacak şekilde düzenli beslenme imkanı sağlanmış ve spor yaptırılmıştır. Gruplardan birisine günlük olarak 2 gr L-carnitine verilmiş, diğerine ise placebo(ilaçmış gibi gözüken fonksiyonsuz madde) verilmiştir. 3 aylık bir deneme sonucunda L-carnitine kullanan grupta ortalama 6 kg zayıflama sağlanırken, placebo verilen grupta ortalama 1,5 kg zayıflama tespit edilmiştir. Ayrıca L-carnitine kullanan grupta hiçbir yan etkiyle karşılaşılmamıştır.

 

L-CARNITINE’IN YARARLARI

 

YAĞ YAKIMI

Bu konudan yukarıda detaylı bir şekilde bahsetmiştik. Kısacası ihtiyacımız olan enerjiyi vücudumuzda depolamış olduğumuz yağlardan sağlamamıza yardımcı olur. Böylece hem yağ depolarımızdan kurtulmuş oluruz hem de yağ yakımı sonucunda çok yüksek enerji açığa çıkmış olur. Bu da aerobik kapasitemizin artmasını sağlar.

KEMİK ERİMESİNİN ENGELLENMESİ

Yaşımız ilerlediğinde özellikle de bayanların menopoz dönemlerinde hepimizin karşılaştığı sorundur kemik erimesi. L-carnitine takviyesi aldığımızda kemik kaybı sürecini azaltmakla beraber kemiklerin mikro yapısında da gelişim sağlamış oluruz.

KALBE FAYDASI

Anjin sebebiyle ilaç kullanan kimselerde L-carnitine takviyesi kullanımı başlandığında kullanılan ilaçlarda azatlıma gidildiği tespit edilmiştir. Ayrıca bundan daha önemli olarak kalp krizi geçiren hastalara L-carnitine takviyesi başlandıktan sonra bir daha kalp krizi geçirme risklerinin düştüğü gözlenmiştir.

BÖBREKLERE FAYDASI

Böbreklerinde problem olan kişilerin böbreklerinin üretmesi gereken carnitine’i yeterli seviyede üretememesinden dolayı L-carnitine takviyesi verilmesi tavsiye edilmektedir.

ERKEĞİN ÜRETKENLİĞİ

Çocuk sahibi olmak isteyen ancak sperm kalitesi sebebiyle bu konuda problem yaşayan kişilere L-carnitine takviyesi başlatılarak yapılan araştırma sonucu, kişilerin sperm kalitelerinin artmasının yanında sperm sayısında da artış tespit edilmiştir.

EMZİREN ANNELER

Annelerin yeni doğan bebeklerini emzirmesi sırasında vücutlarındaki carnitine seviyesi azalmaktadır. Bu sebeple hamilelik esnasında almış oldukları kiloları vermeleri de zorlaşmaktadır. Bu durumda L-carnitine takviyesi almak vücudumuzun kaybettiği carnitine’i yerine koymak açısından önemli olmakla beraber alınmış olan kiloların verilmesini de destekleyecekir.

II. TİP DİYABET HASTALARI

Bu tip hastalara L-carnitine takviyesi glikoz oksidasyonu, glikoz depolaması ve glikoz tutulması vasıtasıyla yardımcı olmaktadır. BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ L-carnitine bir antioksidan görevi yaparak sağlıklı hücrelerinizin zarar görmesini engeller. Bu durum özellikle mevsimsel alerjiler, soğuk algınlığı ve yoğun antrenman sebebiyle bağışıklık sistemimizin yaşadığı problemler döneminde kendisini gösterir. BEYİN FONKSİYONLARI Beynin yaşlanmasını engelleyen takviye olarak gingko biloba kullanılması gerektiğini duymuşsunuzdur. Bundan daha iyi bir takviye nedir derseniz tabii ki L-carnitine diyeceğim. L-carnitine hem beyin fonksiyonlarının yaşlılık sebebiyle yaşlanmasını hem de stresten kaynaklanan beyin hasarını önlüyor.

 

NE KADAR L-CARNITINE ALMALIYIM?               

 

L-carnitine piyasada tablet ve sıvı formda bulunmaktadır. Tablet olarak aldığınızda günlük olarak spordan 30 dk kadar önce alacağınız 2-4 gr carnitine hem spor performansınızın artmasını hem de beden sağlığınızın desteklenmesini sağlayacaktır. Ben sıvı formda olanları tercih ediyorum. Sebebi spordan 10 dk önce alınması. Çok daha hızlı bir şekilde emilimi olduğundan dolayı spora başlamadan hemen önce 20 ml kadar alıyorum ve ısınma ve gerdirme esnasında vücutta kullanıma hazır hale geliyor. Buradan anlayacağımız gibi L-carnitine oturduğumuz yerden yağlarımızın yanmasını falan sağlamıyor. Normal günlük işler için 4-5 ml kadar kullanımı yağ yakımını desteklemektedir. Ancak spor esnasında alımında açıkladığımız gibi yoğun tempoda kullanıma hazır hale gelen bir enerji açığa çıkmaktadır. Vücudun yağ yakımı karbonhidrat depolarımızın tükenmesinden sonra başladığı için öncelikle vücudumuzu bu seviyeye getirmemiz gerekmektedir.


HANGİ GIDADA NE KADAR BULUNUR?

 

Aşağıda belirtilen gıdaların 100’er gr’ı için verilen değerler bulunmaktadır.

Kırmızı et 94-95 mg

Morina balığı 5,6 mg

Tavuk göğüs eti 3,9 mg

Kaşar peyniri 3,7 mg

Dondurma 3,7 mg

Eski kaşar 1,1 mg

Tam buğday ekmeği 0,36 mg

Beyaz ekmek 0,147 mg

Pilav 0,05 mg Yumurta 0,012 mg

Paylaş
Önceki İçerikStretching Neden Önemli ?
Sonraki İçerikCreatine (Kreatin)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here