Fit.

Bir arkadaşım salona gitti, ölçüleri ……. şeklindeydi, 3 ayda zayıfladı ben ne kadar sürede zayıflarım? Bu ve buna benzer sorular çok sık gelmeye başladığından dolayı bu konuyu çok sorulanlar başlığı altına eklemeyi doğru buluyoruz. Başka birisi ile karşılaştırmadan evvel kendi zayıflama sürenizi düşünürsek, bu sürenin tamamen sizin mevcut durumunuza bağlı olduğunu söyleyebiliriz. Mevcut durumdan kastımız;

Spor Geçmişiniz Zayıflamaya Etkisi,

Daha önce hiç spor ile ilgilenmemiş bir bireyseniz, egzersiz yapmaya başlamanız ve vücudunuzdan tam manasıyla verim almanız, 1-3 ay arası zaman alacaktır. Burada anlatmak istediğim, spor yapmamışsanız, “spora başladığınızda hemen verim alamazsınız” değildir. Sadece üzerinizde bulunan formsuz (hamlık) halin gitmesi, kas ve bağlarınızın uyum sağlaması süreci bitmeden, tam verimli antrenman yapmanız zordur. Tabi ki yüksek kalori yakacaksınız, ama takdir edersiniz ki formsuz birisinin 90 dk eforlu antrenman yapması biraz olanaksızdır.

Yaşınızın Zayıflamaya Etkisi,

Artık onlu yaşlarda olmayabilir ya da henüz onlu yaşlardan kurtulamamış olabilirsiniz. Her yaş grubunun metabolizma hızı farklıdır. Yani, yaşınız ilerlemiş ise, bir miktar dezavantajlı, yaşınız genç ise daha avantajlısınız demektir. Metabolizma hızının yanı sıra, yaşın daha başka etkileri de bulunmaktadır. En başta gelen etki yenilenme süresidir. Ayrıca eklem hareket açıları, kas tepkimeleri, kalp-tansiyon gibi rahatsızlıklara daha uzak olunması gibi farklı etkenlerde yaş ile doğru orantılıdır (istisnalar hariç) denebilir.

Mevcut Kas-Yağ Dengeniz Zayıflamaya Etkisi,

Aynı boy, aynı kilo ve aynı yaşta olan iki insanı (sağlık durumu ve diğer ayrıntılarında aynı olduğunu düşünelim), aynı diyet yemekler ile beslerseniz, bu kişiler farklı sürelerde, farklı kilolar verebilir. Bunun temel sebebi, kas hücrelerinin, yağ hücrelerinden daha fazla enerji tüketmesidir. Bahsettiğimiz özellikler aynı olsa da, kas miktarı daha fazla olan kişi, hayatını devam ettirebilmek için, daha fazla enerji harcayacaktır. Bu denge hakkında fikir yürütebilmek için, yağ oranınızı ölçtürmeniz yeterli olur.

Günlük Yaşamınız Zayıflamaya Etkisi,

Günlük yaşamınızın zayıflama hızınız konusunda belirgin bir etkisi vardır. Sürekli bilgisayar başında oturan biriyken, bir çay ocağında vızır vızır çay dağıtan bir işe girerseniz, günlük kat edilen mesafe ve yakılan fazladan kalori sayesinde kilo verme hızınız artacaktır. Ya da bu durumun tam terside söz konusudur. Tavsiyem, atıl olmayın, bol bol hareket edin. Mümkün olan her yere yürüyerek gidin.

Antrenman Düzeninizin Zayıflamaya Etkisi +++ ,

Herkes zayıflamak için değişik antrenman sistemleri kullanır. Bazıları çok etkili, bazıları ise çok etkisizdir. Kilo kaybetmek ve ince bir fiziğe ulaşmak için, ölçü almanızı sağlayacak tipte antrenmanlar yapmak, amacınıza ulaşmanızı zorlaştırır ve zamanı uzatır. Bir profesyonel tarafından akıllıca planlanmış bir antrenman, size en kısa yolu sunacaktır. Yaptığınız her antrenman kilo kaybetmenize yardımcı olmaz. Bazı antrenmanlar 40 dk da 200 kalori harcatırken, bazıları 600-800 kalori harcatır ve metabolizmanızın hızlanmasına yardımcı olur. Bu sebeplerden dolayı her spor yapan istediği amaca ulaşamaz. Bazıları ısrarla yanlışı uygular.

Beslenme Düzeninizin Zayıflamaya Etkisi +++ ,

En ağır topu en sona bıraktım ki, sıkılmadan okuyan arkadaşlar en önemli ipucunu yakalasınlar. Kendinize uygun beslenme düzeninizi oluşturamadıysanız, başarıya ulaşma ihtimaliniz maalesef ki çok düşük. Kendinize uygun derken, sağlık durumunuz, yaşınız ve maddi imkanlarınızdan bahsediyorum. Amacınız zayıflamak ve hala yüksek kalorili gıdalar tüketiyorsanız büyük bir hata yapıyorsunuzdur. Denklem ortada, yakılan kalori, alınan kaloriden fazlaysa, kilo kaybı başlar. Beslenme hakkında daha ayrıntılı bilgiler için, beslenme bölümümüzü inceleyiniz. Yukarıda bahsettiğim ayrıntıların hepsini bir araya getirirsek, en başta sorduğumuz sorunun cevabını kolayca bulabiliriz. Her insan farklıdır ve her insanın kilo verme hızı da farklıdır. Bahsedilen her konuyu optimum oranda doğru yaptığınızı varsayar ve kendinize işkence etmediğinizi düşünürsek, aylık 2-5kg arası kayıplar sağlıklı ve en doğrusudur. Ani kilo kayıpları maalesef ki çok sağlıksız ve büyük oranda su kaybıdır. Kilo verme süreniz, sizin ne kadar doğru hamleler yaptığınız ile doğru orantılı olacaktır. Zayıflamak için, elinizde bulunan silahları kullanmayı denemeden önce, silahların nasıl kullanılması gerektiğini öğrenmelisiniz. Yoksa namluyu kendinize çevirdiğinizi fark etmemiş olabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here