Postur, Duruş Bozukluğu

Postür, vücuttaki organların sistematik olarak dizilişinin ortaya çıkardığı görüntünün tıp dilindeki adıdır. Anlaşılacağı gibi postür bozukluğu da görüntüde olan basit veya karmaşık hatadır. Bahsedeceğimiz konuda bu bozuklukların nasıl oluştuğu ve nasıl giderilebileceğidir. Duruş bozukluğunu düzeltilmasihakkındada bilgi vereceğiz. Sitemizde bulunan evde vücut geliştirme videolarıda buna yardımcı olabilir.

Postür Bozukluğu Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

Postur bozukluğu önden veya arkadan bakıldığında dikey eksende, vücudun yanlara doğru kayması olarak(skolyoz) görülebilir. Bunu belirlemenin bir diğer yolu da vücudun kalçadan 90 derece öne eğildiği düşünülürse baş veya kalça tarafından bakıldığında omurga ekseninde yanlara doğru yamukluk görülmesi yada omuzlar arası dengesizlik olmasıdır. Bu durum belden yukarısının belirgin şekilde kısa olmasıylada anlaşılabilir. Ayrıca vücuda yanlardan bakıldığında, kulakların düşey ekseninin omuz başlarıyla aynı hizadan geçmemesidir. (kamburluk)

Postür Bozukluğunun Sebepleri Nelerdir?

Bu görünüş bozuklukları çocukluk, ergenlik, yetişkinlik ve yaşlılık döneminde yapılan hatalardan dolayı oluşabilir ve ilerleyebilir. Sebepleri başlıca şunlardır :

Geçirilmiş olan kaza veya çarpmalardan dolayı oluşabilir.

Çocukluk ve bebeklik döneminde ailenin konuya bilinçsiz yaklaşmasından dolayı, çok dar elbiselerin giydirilmesi, bel kemerelerinin çok sıkılması, yanlış ayakkabı giydirilmesi ve bebeklerin yanlış kundaklanmasıdır.

Okul yıllarında çocukların ağır sırt çantaları taşıması, okul sıralarının uygun olmaması, yanlış oturma biçimi etkin nedenlerdir.

Ergenlik döneminde hızlı gelişen çocukların, kendi duruşlarına dikkat etmemesi, ya da özenti sebebiyle öne eğik durmalarından ve yürümelerinden kaynaklanan bozukluklar.

Özellikle bayanların ergenlik döneminde fiziksel değişimlerini gizleme istekleri ya da göğüslerinin büyük olması sebebiyle öne eğik durmalarından dolayı kaynaklanan bozukluklar.

Bayanlar için yine büyük göğüslerin yeteri kadar desteklenmemesinden dolayı da zamanla oluşabilir.

İş yaşamında uzun süre sandalye ya da oturak üzerinde yanlış oturulması, bilgisayar ekranına uygun mesafeden bakılmaması, ekranın baş hizasında olmaması da etkendir.

Yapılan işinde duruş bozukluklarına etkisi büyüktür. Ağır işlerde çalışan birisi ile sadece masa başından işini yürüten kişinin duruşunun aynı olması beklenemez. Fakat duruş bozuklukları aynı şekilde oluşabilir.

Kullanılan korseler(zayıf kaslarla birleşirse), çok dar giyilen sert kumaşlı elbiseler (zayıf kaslarla birleşirse), kemer takma sıkılığı, kullanılan yanlış ayakkabılarda bunlara sebep olabilir.

Hareketsizlik ve yorgun hissetme, beyin kas ilişkisinden dolayı omuzların çökük durmasının zamanla kalıcı olması.

Bel, karın ve sırt kaslarının zayıflığı da bu tür problemlere sebep olabilir, bacak ve kalça kaslarının da zayıflaması bu şikayetlerin artmasına etken olabilir.

En önemlisi ve sık rastlananı ise antrenman esnasında vücudun ön grup kaslarının sıklıkla çalıştırılırken, arka grup kaslarının es geçilmesidir. Buna hamstring kasları da dahildir.

Postür Bozuklukları Nelere Sebep Olabilir?

En çok şikayet edilen konuların başında kronik boyun, omuz, sırt ve bel ağrıları gelir.

İlerleyen yaşlarda kamburluk sorunu ortaya çıkabilir.

İlerleyen yıllarda boyun bölgesinde kireçlenmeye sebep olabilir.

Omuzlarda bulunan düşüklük ve öne eğrilik problemi zamanla kürek kemiği altından geçen damar ve sinirlerin sıkışmasına sebep olabilir.

En önemlisi görüntü bozukluğu psikolojik olarak kişiyi etkileyebilir ve çekimser olmasına sebep olabilir.

Postür Bozukluğu Nasıl Giderilebilir?

Oluşan postür bozukluğu omurgadaki kırık çatlak veya kemikleşmiş yapıdan kaynaklanmıyorsa kasların doğru şekilde çalıştırılmasıyla kolayca çözülebilir. Görülen bozuklukların büyük çoğunluğu günlük yaşamda yapılan hatalardan kaynaklanmaktadır. Basit önlemler ve birkaç doğru egzersizle düzeltilmesi mümkün ve kolaydır. Bu önlemlerin başında doğru oturma pozisyonu ve yürüme esnasında pozisyona dikkat edilmesi gerekir. Esas belirleyici faktör ise doğru kasların biraz kuvvetlendirilmesidir.

 

Oturma Pozisyonu Nasıl Olmalısır?

Belden yukarısı dik, bel hafifçe geriye doğru eğimli orta sertlikte ortepedik yastık ile desteklenmiş, baş öne veya geriye bükülmemiş, kalça ve diz açısı 90 derece, diz ve ayakların açısı ise 90-110 derece olacak şekilde oturulmalıdır.

9k=

Eğer bilgisayar kullanıyorsak, dirsekler vücudun gerisine geçmeyecek, omuz ve boyna yük vermeyecek kadarda önde olmayacak, bilgisayar ekranının üst kısmı ise göz hizamızda olacak şekilde oturmalıyız.

Doğru kasları çalıştırmak için düzenli antrenman programımız var ise sadece programımızın sonuna basit dört hareket ekleyerek bu sorunu çözeceğiz. Dizlerimiz hafifçe kırık, kalçadan vücudumuzun üst kısmı öne doğru 60 derece eğilmiş, sırt ve belimiz gergin , kürek kemiklerimiz birbirine doğru çekilmiş şekilde başlama pozisyonumuzu aldıktan sonra;

1)Kollarımız dümdüz şekilde aşağıya doğru uzatıyoruz ellerimiz açık avuçlarımız birbirine bakıyor, sonra dirsekten kolumuzu 90 derece olacak şekilde kırıyoruz, bu vaziyet ilk hareketimizin başlama pozisyonudur. Bu şekilde başlama pozisyonumuzu aldıktan sonra 15 defa, dirseklerimizin ve avuç içlerimizin pozisyonunu bozmadan yanlara doğru açıp tekrar başlama vaziyetine geliyoruz.

2) Kollarımız dümdüz şekilde aşağıya doğru uzatıyoruz ellerimiz açık avuçlarımız birbirine bakıyor , avuçlarımızı birbirine değdiriyoruz, bu şekilde kollarımızı hiç kırmadan başımız kollarımızın arasında kalacak şekilde 15 defa yukarıya kaldırıp indiriyoruz.

3)Dirseklerimizi omuz hizamıza getirene kadar yanlara kaldırıyoruz, ellerimiz dirsekten aşağıya sarkık durumda, dirseklerimizin konumunu değiştirmeden dirsekten ellerimizi kaldırabildiğimiz kadar yukarı kaldırıp avuç içlerimizin tavana bakması için bilekten kırıyoruz. Bu hareketi de 15 tekrar yapıyoruz.

4) Kollarımız dümdüz şekilde aşağıya doğru uzatıyoruz ellerimiz açık avuçlarımız birbirine bakıyor, kolumuzu kırmadan, kollarımız yere yatay alana kadar açıp tekrar kapatıyoruz. Bu hareketide 15 tekrar yapıyoruz.

Toplamda 60 tekrar yapmış oluyoruz. Bu 60 tekrar arasında boşluk bırakmıyoruz. Zaman içerisinde bu hareket serisini 2 tur yapacak şekilde arttırmalıyız.

1-2-3-4 numaralı hareket 45sn boşluk tekrar 1-2-3-4 numaralı hareket.

Son olarak da ellerimizi belimizin arkasında kavuşturup kendimizi olabildiğince geriye doğru esnetip 15sn bekliyoruz, bunu da toplamda 2-3 tekrar yapıyoruz.

** Düzenli olarak antrenman yapmıyorsanız bu durumu nasıl düzeltebilirsiniz?

1)Prison Squat…2*12 (2 set 12 tekrar set arası 30sn dinlenme)

2)Crunch…………………….2*12 (2 set 12 tekrar set arası 30sn dinlenme)

3)Süperman……………….2*12 (2 set 12 tekrar set arası 30sn dinlenme)

4) Yukarıda yazmış olduğumuz 4 adet hareket, önce 1 tur, zamanla 2 tura çıkarılmalıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here