Spor ve sporsal aktivitelerin anlatmakla bitmeyecek kadar çok bize yararı bulunmaktadır. Tabi ki bu yararlarından faydalanabilmek için, doğru şekilde ve kendimize zarar vermeden antrenmanlar yapmalıyız. Bu yazımızda sporun cinselliğe etkisi hakkında konuşacağız.  Daha eskilerde oluşan yanlış kanıları hala aklında taşıyan kişilere de ışık tutmayı amaçlıyoruz. Düzenli spor yapan kişilerde kas gücü, kondüsyon artmakta, halsizlik ve bıkkınlık ortadan kalkmakta, vücudunda belirgin değişimler olmaktadır. Bunlara etkisi olan durumları, vücutta salgılanan değişik hormonlar, metabolizmanın hızlanması, artan oksijen alımı, uykunun düzene girmesi gibi basit başlıklar altında toplayabiliriz.  Ortaya çıkan farklı bir sürü metabolik  yararlı değişimin tabi ki  cinselliğe ve cinsel isteğe de bir miktar katkısı olacaktır.

Düzenli spor yapan ve fitness ile uğraşan kişilerin görünümlerinde  belirgin şekilde değişiklik olur. Hem kadın hem erkek için, yapılan çalışmalar sonucunda gelişen estetik görünüm, beğenilmeme kaygısını ortadan kaldırmakta ve kişilere daha rahat hareket etme imkanı sağlamaktadır. Ortadan kalkan beğenilmeme korkusu kişinin kendine olan güvenini sağlamlaştırdığı için güven eksikliğinden kaynaklanan problemler ortadan kalkmaktadır. Partnerine daha iyi bir görsel sunduğuna inanan kişi, bu durum sayesinde kendine daha çok güvenecek ve partnerinin bundan aldığı keyfi fark ettikçe daha mutlu olacaktır. Estetik görünümün değişmesiyle oluşan bu durum iki taraf için daha sorunsuz ve mutlu cinsel yaşama kapı aralayacaktır.

Yapılan araştırmalar, iktidarsızlık problemi çeken erkeklerin ve isteksizlik sorunu yaşayan kadınların problemlerinin çok büyük bir kısmının psikolojik olduğunu ortaya koymuştur. Yapılan fitness çalışmaları esnasında, salgılanan endorfin (mutluluk) hormonunun düzenli çalışmalarda yükselmesi, kişinin üzerinde bulunan stres, sinirlilik  ve kaygıların kalkmasına, vücudun deşarj olması, fitnessın gereği olan düzenli ve sağlıklı beslenme sonucunda psikolojik etkenlerin ortadan kalktığı ve kişinin daha pozitip olduğu görülmüştür. Bu durumda psikolojik sebeplerden kaynaklanan isteksizlikleri ortadan kaldırmaktadır. Yapılan bazı tespitler,  iktidarsızlık problemi yaşayan erkeklerin, fitness veya vücut geliştirme sporu ile uğraşmaları sonucunda , %75 kadarının sağlığına kavuştuğunu ortaya koymuştur.

Cinsel isteği ve gücü tetikleyen hormonlar zaman içerisinde azalmaktadır. Bilim adamları tarafından yapılan çalışmalarda, haftada 3-4 gün normal dozlarda yapılan fitness ve ağırlık çalışmalarının, erkek ve kadınlarda cinsel isteği sağlayan hormonların üretim seviyesini mevcut duruma göre daha fazla artırdığı tespit edilmiştir. Düzenli yapılan antrenmanların, bu hormonların seviyesini düşüşten koruduğu da tespit edilen hususlar arasındadır. Sporsal aktiviteler esnasında alınan oksijenin kaslara gönderilebilmesi ve çalışan kaslara daha hızlı besin(yakıt) taşınabilmesi için, nabız atımı hızlanır ve buna bağlı olarak hücrelere giden kan miktarı artar. Yoğun olan hayati sıvının taşınması esnasında çalışan bölgeler başta olmak üzere bütün vücuttaki kılcal damarlara normalden daha fazla ulaşım olur. Bu durumda hiç spor yapmayan birisine göre kalp damar sağlığının daha iyi durumda olmasını sağlar. Dolaşım yoğunluğu cinsel organlarda da kendini göstermekte, o organlarda ki dolaşımında %10-%20 oranında artmasına sebep olmaktadır. Cinsel organlarda artan kan dolaşımı sayesinde, spor yapan kadın ve erkeklerin rutin hayat sürdüren ve hareketten uzak olan kişilere göre cinsel sağlıklarının daha iyi olduğu saptanmış ve cinsel soğukluk ile karşılaşma oranlarının daha düşük olduğu görülmüştür. Yine bu kişiler, normal insanlara göre uyarılmaya karşı daha hassas konuma gelmişlerdir.

Yapılan aktiviteler esnasında kazanılan vücut kondüsyonu ve vücut kuvveti sayesinde, daha fazla enerji üretimi yapabilen vücut, yoğun ve yorucu durumlarda rutin hayat yaşayan kişilere göre daha az ve daha geç yorulmaktadır.  Yenilenme ve dinlenme süresi de rutin insanlara göre daha kısadır. Bu durum akşam eve dönüldüğünde bile daha az yorgun olmanızı sağlar. Oluşan bu etkinin yararlı olacağı göz ardı edilmemelidir. Spor ve cinsellik arasındaki bağlantı daha uzun ve ayrıntılı şekilde ele alınabilir. Biz kısaca ana etkenleri açıklamaya çalıştık. Eskiden kalan sporun cinsel isteğe ve güce negatif etkisi vardır, gibi mesnetsiz fikirlerin ortadan kalkması için bu konuyu ele almak istedik. Sağlıklı yapılan sporun cinsel fonksiyonlara olduğu gibi vücudun bütün fonksiyonlarına iyi yönde etkisi vardır. Her zaman sağlıklı ve fit kalmanız dileğiyle. “Mevcut cinsel problemleriniz için, mutlaka önce doktorunuza danışın”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here