Steroidlerin zararlarını burada sıralamayacağız, yukarıda bulunan video National Geographic tarafından hazırlanmış ayrıntılı ve gerçek tecrübelere dayanan tarafsız anlatım videodur. Burada bahsedilen konuları yazımızın içerisinde tekrarlamak yerine, düşünsel ve tavsiye nitelikli bir yaz hazırlamayı daha doğru bulduk.

Google’da yapacağınız kısa bir arama sonrasında, farklı farklı steroid tavsiyeleri, dikkatli kullanımı, kullanımı esnasında ek olarak yapmanız gerekenler, takviye olarak kullanmanız gereken diğer ilaç vitamin vesaire türlü konulardan bahsedildiğini görebilirsiniz. Faydasının zararından fazla olduğunu ispatlamaya çalışan kişiler, bu durumun ticaretine soyunanlar, ya da ticari kaygı ile konuya ortak olmak isteyen amatörler.  İnternette bulunan her bilginin doğru ve kullanılabilir olup olmadığına karar vermek artık zorlaştı. Bilginin teyit edilmesi için, farklı kaynaklara başvurmak gerekmekte.

Peki ticari maksadı öne çıkmış bazı steroid ürünlerinin internet sitelerinde sürekli reklam yapma ihtimali bulunuyor mu? Evet, bu durum maalesef ki doğru, inandırıcılığı arttırmak adına çok fazla yöntem ve teknik ticari maksatla kullanılmaktadır. Özellikle, forum sitelerini mesken tutmuş bazı pazarlamacılar sürekli bu ürünlerin faydalarını anlatmaktadır. Bu sebepten dolayı internetten elde edilen bilgiler, mümkünse yazılı kaynaklardan da kontrol edilmelidir. Vücut geliştirme adına hiçbir iddiası olmayan, hayatında bir vücut geliştirme yarışması bile izlemeyecek olan bazı amatör sporcuların sürekli steroid kullanır hale geldiği günümüzde, her yerde streoid bulmak ve istenilen türüne ulaşmak çok kolaylaştı.

Sorumsuz bazı antrenör ve sorumsuz salon sahiplerinin önüne gelene steroid önerdiğine şahit olmaktayız.  Bu tavsiyeler pazarlama ve özendirme ile karışık olur, yeterli hacmi sağlamış olan kişi, amacı güzel bir görüntüye ulaşmak olan iddiasız sporcuya, “steroid kullanmazsan olmaz” diye söze başlayarak, yararlarını, getirdiği kazanımları hızla anlatmaya başlar. Yağ yakımı ve kilo alımı için önerenleri çokça görebilirsiniz.  Beslenme ve antrenman tekniği üzerinde yeteri kadar emek sarf etmemiş, ya da bilgisini arttıramamış acemi sporcular sıklıkla bu tip hatalara düşerler. Hızlı yağ yakımı ya da hızlı gelişim için ilk duyduğu iğneyi kalçasına saplayabilir,  kendisine verilen ilk hapı düşünmeden içebilir. Bu tip durumlara sapmadan önce sabırlı olmayı ve bilginizi arttırmayı hedeflemelisiniz. Burada ailelere de büyük görev düşmektedir. Ebeveyni olduğunuz bireyin, gittiği salonu ve çalıştığı antrenörü gözlemlemeli ve bilgi edinmelisiniz.

Steroidlerin zararları kısa sürede kendini göstermediği ya da bilimsel olarak zararın sadece steroidden kaynaklandığını ispatlamak zor olduğundan dolayı, sürekli savunan ve kullanılmasının bir gereklilik olduğunu söylemekten vazgeçmeyen insan sayısı çok fazla.  Burada düşünülmesi gereken durumun, ömrün uzun bir süreç olduğu ve iç organlarımızın zaman içerisinde yorulduğudur. Vücut çok güçlü bir mekanizmadır ve kendisine verilen zararı çok uzun süre sönümleyebilir. Fakat bu zararları bir müddet ortadan kaldırabilmesi, bazı organların ve yaşam süremizin kısalmadığı anlamına gelmez.  Vücuda yapılan zararlı yatırımlar, içeride tahribata sebep olur. Yavaş yavaş ilerleyen bu tahribat ise, gün gelir geri dönülmez bir hastalığa sebep olur. Vücudumuza yapacağımız yatırı bizim için en değerli yatırımdır. Sağlıklı olabilmesi için gereken her şeyi yapmak en doğru seçenektir. Steroidlerde gözden kaçırılan en önemli noktalardan diğeri ise, hormon dengesini değiştirebileceğidir. Bazı noktalarda tıbbın bile tam olarak karara varamadığı hormon dengesine müdahale etmeye cesaret etmek cahillik olarak adlandırılabilir. Sağlıklı ve zinde olabilmek adına yapılan sporsal aktivitelerin basit hırslar adına tamamen riskli duruma getirilmesi anlaşılmazdır.

Bazı sporcuların çok ciddi rakamlar kazanabilmek adına bu uygulamaları yapabilmesi belki anlaşılabilir ama tek iddiası daha kısa sürede iri olmaya çalışan bir amatörün bu yola sapması asla anlaşılmazdır. Diğer taraftan vücutta bulunan bazı hücrelerin yapılanma ve büyüme döngüsünü hızlandıran bu kimyasalların, iyi huylu olan bir tümörün kötü huyluya dönerek hızla büyümesi ihtimali neden göz ardı edilir? Ya da ilk evrede belirlenemeyen kanser durumunun hızla vücuda yayılmasına destek olabilir mi?  Peki kasların normalden fazla büyümesine sebep olan ve kuvveti gelebileceği maksimumun daha üst seviyelerine taşıyan bu kimyasallar kalpte nasıl bir etki yaratır? Kalpte oluşan ani büyüme ve gereğinden fazla baskı kalp krizine sebep olabilir mi? Organlarda ki tahribatlar ve kanser riski belki kendisini bir miktar zaman içerisinde belli edebilir ama kalp krizi riski neden göz ardı edilir bu durumu anlamak gerçekten zor.

Yukarıda bulunan videoyu izlemek istemeyen kişiler için kısaca steroidlerin sebep olabileceği zararları kısaca maddeleyebiliriz;

1)      Kalp kaslarında yıpranma, kalp krizi

2)      Karaciğerde bozulma ve buna bağlı karaciğer yetmezliği

3)      Böbreklerde yorulma ve böbrek yetmezliği

4)      Deride renk değişikliği, cansızlık, sivilce

5)      Testislerde değişiklik, spermlerde azalma

6)      Kadınlarda erkeksi, erkeklerde kadınsı özelliklerin gelişmesi

7)      Kanser riski

8)      Pisikolojik Rahatsızlıklar Besin takviyeleri ve steroidlerin tamamen farklı şeyler olduğunu hatrlatmakta fayda var.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here