Young man listening to the music and stretching his leg after a heavy workout. Wearing tracksuits without shirt. Selective focus.

Esneme hakkındaki farkli söylemlere bir son vermek için bu makaleyi yazıyorum. Bir çok insanın antrenmandan önce yapılacak olan esneme hareketlerinin gereksiz olduğunu savunduğunu gördük. Ancak antrenman öncesi yapılacak olan esnemenin sakatlık riskini azalttığı ve antrenman performansını arttırdığı ispatlanmıştır. Peki esneme nasıl yapılmalıdır ? Statik mi olmalıdır dinamik mi olmalıdır ?

STATİK ( DURAĞAN ) ESNEME :

Statik esnemede kas uzatılıp bir süre bu pozisyonda bekletilir. Bu süre genel olarak 15- 30 sn aralığında olur. Bazı sporcular amaçlarına göre bu esneme sürelerini uzatabilmektedirler. Esneme yaparken çok dikkat etmemiz gereken noktalardan biri kası esnetirken acı duymamaya özen gösterin acı hissettiğiniz anda esnemeyi bırakın. Esnemeyi kontrollü bir şekilde yapın. Antrenman bitiminde bu esneme şeklini tercih ediniz.

DİNAMİK ( HAREKETLİ ) ESNEME :

Statik esnemeden farklı olarak belli bir hareket aralığında esneme yapılır. Kısa kısa esnemeler yapılarak kaslar esnetilir.Antrenman öncesinde uygulanmalıdır.

Bir eklemin üzerindeki toplam hareket aralığına esneklik denmektedir. Esneklik, egzersizin başladığı andan itibaren performans antrenmanlarının ana amaçlarından biri olmuştur. Esneme hareketleri antrenman esnasında biriken yorgunluk hissi veren laktik asidi dağıtır.

Haftada ortalama 5 antrenman yapıyor iseniz 1 gün programınıza antrenman arası esneklik egzersizi ekleyin.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here