SSUCv3H4sIAAAAAAAEAH1STW+DMAy9T9p/QDmjDUSBsvM07TLtB1Q9hMSiKR+uEtN1qvjvS/gYqTb1lvee/WzHvj4+BAEruVGCvQRXhyxWTdMb0pwUdpaOwpkHqQi14o0jHTeMCjPEqTdgnMVMCU5Q2diJnPOXOrsJB4swijbDSuwNUQa8k8GrVl3NQi/C9OUSwRZ6CO94vQNv6CC4hucP27uwjf/j91keQZBZLafHfpmaV9CJ73UM90GGUNSnAxL641jlpkB0yS6b9ClO/7DF1rELuf+VmdTAW0OqhXvGNyCNVqPpMXi70dAAn3azm+qw+otAt/62zkoCepj3UqG3uDPav3MJied80kqorvLSkA6g/SOwV4StR3RIYyfzAEzaK3EwTuIoybIi20RFlOf5trAjDT9qjQyCnQIAAA==

Bu yazıda “supplement” şunları anlatmaktadır: Besin takviyesi, protein tozu, amino asit, bcaa, cla, creatine, l-carnitine, l-alenin, multivitamine vs. Kaslarınız hızla gelişmesi, yağ yakmak veya kilo vermek için bir hevesle gördüğünüz ya da duyduğunuz supplementlerden hemen sipariş verdiniz ve sabırsızlıkla beklediğiniz allı morlu janjanlı kutucuklarınız elinize ulaştı ama nasıl kullanacağınızı bilmiyorsunuz, aslında aldığınız şeyin tam olarak ne işe yaradığını ve çalışma mekanizmasını da bilmiyorsunuz, değil mi?

Bir Supplement Nasıl Kullanılır?

Aslında nasıl kullanılırdan evvel, sorulması gereken daha önemli birkaç soru var. Siz supplement kullanabilecek kadar sağlıklı mısınız ve suplement kullanmanıza gerek var mı? Önce bu soruların cevaplarına ulaşmalısınız. Sağlıklı olup olmadığınızın cevabını ise kendi başınıza bulmanız imkansız. Bir doktora giderek, derdinizi bütün ayrıntılarıyla anlatmalı ve gerekli testleri yapmasını rica etmelisiniz. Siz bilmeseniz de belki de, böbrekleriniz veya karaciğerinizle ilgili minik bir problem olabilir ve kullanacağınız supplement bu durumu geri dönüşü zor olan bir seviyeye taşıyabilir. Gerekli testleri yaptırdınız ve doktorunuz supplement kullanmanızda bir sakınca olmadığına karar verdi, şimdi ikinci sorunun cevabını bulmalısınız, supplement kullanmanıza gerek var mı? Amacınızı belirlediniz ve bu amaca ulaşmak için bir plan kurmalısınız. Bu planı kendi bilginizle ya da bir profesyönelden yardım alarak kurabilirsiniz. Özel bir eğitiminiz yoksa, kendi bilginizle kurmanızı tavsiye etmiyorum. Oluşturduğunuz plan akla yatkın ve mantıklı bir süre içerisinde sonuca ulaşmayı vaat etmeli. Yani 2 ayda 15 kg veremezsiniz, verebilseniz de sağlıklı olmaz hem de büyük oranda kas kaybedersiniz. Tam zıttı olarak düşünürsek 2 ayda alınan 15 kg büyük oranda yağ içerir. Oluşturduğunuz doğru planda, antrenman dönemlemesi ve beslenme planını kurdunuz. Kalori hesapları, tüketilecek besinler, antrenman ayrıntıları ve teknikleri, uyku saatleri vs. her şeyi planladınız ve harfiyen uydunuz. Bu emeğin sonucunda mantıklı ve makul hedefinize ulaşmakta sıkıntı çekiyorsanız, supplementlere başvurabilirsiniz. Tabi bu konuda tavsiyeleri tamamen yetkin birinden almanız gerektiğini sanırım artık biliyorsunuzdur. Yani, “ben bunu kullandım faydası oldu” diyen kişiden akıl alıyorsanız, hayal kırıklığına hazır olun derim. Her konuyu hallettiniz ve supplement kullanmanız gerektiğine kesin karar verdiniz, peki hangi ölçüde kullanacaksınız? İnternette supplement konusunun profesyöneli olduğunu söyleyen ve profesyönelliği 10 kutu değişik supplement kullanmaktan ibaret olan kişilere danıştınız ve size ****** ölçülerde ***** kere kullanmanızı söyledi, kullanmalı mısınız?

Cevap : HAYIR. Çünkü supplement önerecek kişinin de bir eğitim almış olması ve içeriklerinin ne işe yaradığını bilen bir kişi olması gerekiyor. Lütfen tavsiye almadan önce, kişinin eğitim seviyesini sorgulayın. Besin takviyeleri üreticileri bu kutuların üzerine, kullanılabilecek dozları ve günlük kaç kalori alımına ek olarak kullanılabileceklerini özenle yazarlar. Bunun sebebi, yapılan araştırmalar ve testler sonucunda belli bir zaman aralığında (3 ay-6ay-1yıl vs.) günlük kabul edilebilir maksimum kullanım değerini belirtmektir. Bu değerler ile belli bir süre aralığında kullanım sonucu vücuda verilen minimize zararlar kabul edilebilir ölçülerdedir. Üreticinin tavsiye ettiği kullanım miktarına uymak en akıllıca seçenek olacaktır. Tabi bu değeri kullanmadan önce, ilk etapta gittiğiniz doktorunuza, “şu supplementi kullanmayı düşünüyorum ve içeriğindeki değerler şunlar” demeyi de unutmamalısınız.

Neden Önerilen Supplement Dozlarını Geçmemeliyiz?

Piyasada bulunan supplementlerin bir yandan ticari ürünler olduğunu unutmamalıyız. Tanıtımı ve pazarlaması için yapılan reklam kampanyaları oldukça yüksek maliyetlidir ve edilen kar bunları karşılamalıdır. Dünya da serbest ekonomide bulunan bütün üreticiler, daha çok kar etmeyi hedefler. Supplement firmaları için daha çok kar edebilmek, daha çok ürün satabilmekten geçer. Eğer günlük daha fazla kullanmanızın doğru olacağına bu firmalar inansaydı, emin olun kutunun üzerine daha yüksek kullanım değerleri yazarlardı ve siz daha çok tüketirdiniz ve onlar daha çok kazanırlardı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here