Whey protein powder in measuring scoop and chocolate protein bar on wooden background.

Spora başlayanları çoğunlukla bir heyecan kaplar.Biran önce kilo vermek ya da almak,sonuçta kas yapmak,başarmak isterler. Başarmak duygusu güdüleme için çok önemlidir. Ancak yaşamın pek çok noktasında olduğu gibi,başarıya giden yolda bütün taşları yerli yerine koyarak adım adım ilerlemek gerekir.Nedir bu supplementler diyerek?sorularımıza yanıt arayalım birlikte.

 

Nedir Bu Supplementler?

Supplement , kelime anlamını: eklemek, bütünlemek olarak tanımlayabiliriz. Vücudumuzda olmayan veya olsa da spor yaparken,kas yapımızı,bağışıklığımızı güçlendirmek için ek olarak  almamız gereken gıda takviyeleridir,ilaç değildir .Sadece sporcuların değil farklı formlarında uzun süre yatan hastaların kas kaybına  uğramaması,enerji kazanması  için veya bağışıklık problemi olan kişilerin de kullanması gereklidir. Dünyanın pek çok ülkesinde kullanılmaktadırlar. Türkiye’de de Tarım Bakanlığı tarafından onaylanarak piyasaya sürülebilen ürünlerdir. İçeriğindeki maddeler ayrıntılı olarak etiketinde yer almak zorundadır; doping maddesi içeren ürünlerin ülkemize girişi yasaktır.

 

Herkes Supplement Kullanabilir Mi?

Spora başlayacak kişilerin öncelikle sağlık kontrolünden geçmesi gereklidir.Spora başlayan kişinin bunları yaptırmış,sağlıklı kişiler olduğunu düşünürsek,spora başlayan herkes birkaç ay sonra  kas yıkımına engel olmak,kas yapımını arttırmak,bağışıklığı güçlendirmek için suppplement kullanımına başlamalıdır.Doğru beslenme gerekli temel ögelerden birisidir,ancak gereken supplementlerin kullanımı ile birlikte anlam kazanacaktır.

 

Supplement Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Öncelikle kulaktan dolma,arkadaşlarınızın kullandığı ürünlerin sizin için de çok uygun olacağı düşüncesinden vazgeçmenizi öneriririm.

Üretildiği ülkeye bakınız,son kullanma tarihinin tam okunaklı olduğundan emin olunuz.Sizin için dozunun uygun olduğu ürünleri tercih ediniz.

 

Supplement kulanmadan önce kimlere danışmalıyız?

Supplementler konusu özel ilgi alanı olan eczacılara,antrenörünüze  danışınız.

 

Supplement Nereden Alınmalı?

Gerekli çeşide sahip satış mağazalarından alınmalıdır. Oradaki kişinin uzmanlığı önemlidir. Eczacı,antrenörlük geçmişi olan, ya da spor okullarından mezun olmuş ve bu konuda deneyimli olduğuna güvendiğiniz kişilerin çalıştığı yerleri  tercih ediniz.Örnek olarak Provitanya.com çalışanları olarak sektörde en çok tercih edilen alışveriş sitesi olmanın gururunu yaşamaktayız.Sitemizin canlı destek bölümünden yada destek hattımız üzerinden ürünler hakkında detaylı bilgilere sahip olabilirsiniz. Bunun dışında spor salonlarında ölçek bazında size sunulan ürünleri tercih etmeyiniz ve  spor salonlarından ürün almak konusunda düşünmelisiniz.Çünkü bu durum sponsorlarının ürünlerine yönelmenize neden olabilirler…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here